Od półtora roku biurowce świecą pustkami. Praca stacjonarna zamieniła się w pracę zdalną, a właściciele firm zastanawiają się, jak zapewnić bezpieczeństwo tym, którzy zdecydują się na powrót do biura. Co mogą zrobić, żeby pracownicy nie musieli bać się o swoje zdrowie w pracy?

Covid-19 nie odpuszcza. Z każdą kolejną falą jesteśmy wprawdzie mniej zaskoczeni wprowadzanymi obostrzeniami, jednak niewątpliwie odciskają one piętno na naszym sposobie funkcjonowania. Z wszystkich stron nadciągają komunikaty o konieczności zachowywania dystansu i częstym myciu rąk. Okazuje się jednak, że sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom biur jest o wiele więcej.

Częsta dezynfekcja

Obowiązujące przepisy stanowią jasno – aby pracownicy mogli pracować w siedzibie firmy, pracodawca ma obowiązek dostarczyć im środki do dezynfekcji. Niektórzy decydują się nawet na osobne buteleczki płynów dezynfekujących na każdym biurku. Takie rozwiązanie sprawia bowiem, że każdy dotyka jedynie swojej sztuki. Warto jednak zadbać, żeby przy wejściu również znalazł się preparat – na przykład dla odwiedzających biuro. W końcu kurier czy serwisant na pewno raz na jakiś czas się w nim znajdą.

Odpowiednie odległości

Bądźmy szczerzy. Po półtora roku pandemii mało kto pilnuje, by nie podchodzić zbyt blisko współpracownika. Prewencyjnie warto jednak zadbać o większe odstępy – na przykład zostawiając co drugie biurko puste. Niektóre firmy wprowadziły hybrydowy system pracy z biura. Dzięki niemu na pewno nie okaże się, że cały pokój jest zapełniony jednego dnia. Wariant ten ma jednak swoje minusy – zachowując połowę biurek w pokojach bez obłożenia, żaden dział nie będzie w stanie spotkać się w komplecie jednego dnia. Wykonując pracę zespołową trudno jest zastosować model hybrydowy – chyba, że spotkania zdalne całkowicie wystarczają pracownikom.

Zakaz odwiedzin w biurze

Z czasów sprzed pandemii doskonale pamiętamy sytuacje, gdy ktoś znajomy odwiedzał pracownika w jego firmie. Na porządku dziennym były też odwiedziny kuriera czy dostawy pizzy. W czasach pandemii wielu pracodawcy zakazało wpuszczania do biur osób z zewnątrz organizacji. Jest to niewątpliwie utrudnienie, zwłaszcza, kiedy zamawiane są sprzęty dla firmy, opcja ta ogranicza jednak okazje do rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19.

Kwarantanna po delegacji

Mimo braku oficjalnych wytycznych w tej kwestii, część szefów prosi swoich pracowników o pozostanie na minimum tygodniowej „kwarantannie” po odbyciu podróży służbowej. Nie chodzi tu jednak o całkowite pozostanie w domu, ale o pracę zdalną. Ma na celu ochronić pozostałe pracujące z biura osoby przed ewentualnym zarażeniem – nie da się przecież przewidzieć, kto z wracających z podróży miał kontakt z zarażonym i kogo zarazi. Jeśli praca zdalna jest możliwa bez ograniczeń, niektórzy sugerują ją również po zagranicznym urlopie czy dłuższej chorobie.

Dbałość o stan powietrza

Jak powszechnie wiadomo, wirusy utrzymują się w powietrzu, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, przez co w dobie pandemii wciąż pozostajemy w nich z maseczkami na twarzy. Istnieją już jednak nowoczesne metody, dzięki którym spada transmisyjność wirusów. Jednym z nich jest oczyszczacz powietrza Virewall, oparty na niemieckiej technologii system polskiego producenta. Dzięki urządzeniu z powietrza można w szybki sposób pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych i mikrobiologicznych, a wykorzystana w nim technologia sprawia, że na tle konkurencji nie ma sobie równych. zarówno w dziedzinie skuteczności jak i wydajności działania. Każda z warstw filtra odpowiada za inny typ zanieczyszczeń, dzięki czemu usuwa je na poziomie 99,99%. Co ważne, mowa tu nie tylko o konkretnych wirusach, ale także smogu czy kurzu. To z pewnością ważne także dla alergików, którzy zmagają się z katarem spowodowanym przez roztocza kurzu czy pleśń. Warto też nadmienić, że VireWall w mechaniczny sposób wspomaga i przyspiesza naturalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu – zasysa zanieczyszczone powietrze od góry, a następnie po oczyszczeniu go, wypuszcza je dołem. Dzięki temu osiąga większą wydajność niż inne dostępne na rynku oczyszczacze. Do dobre rozwiązanie nie tylko na czas pandemii – problem z zanieczyszczeniem powietrza dotyczy nas od dłuższego czasu, więc niewątpliwie warto rozważyć taki ruch po stronie pracodawcy.

Bezpieczeństwo stało się dla nas kluczowe. W obliczu współczesnych zagrożeń ze wszystkich stron dokładamy starań, aby zapewnić sobie i innym maksimum komfortu w tej dziedzinie. Jeśli jako pracodawca poszukujesz sposobu na zapewnienie pracownikom dobrych warunków pracy – w pandemii oraz po niej, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści chętnie opowiedzą o systemie VireWall i przedstawią szczegóły jego działania.